1032 Heatherwood Dr, Virginia Beach, VA . 23455 757-497-2688

Albemarle District

Standing Meetings

District Commissioner’s Meeting – 7:00 p.m., 1st Monday of the month at Van’s Pizza House, 800 N Hughes Blvd, Elizabeth City

District Committee Meeting – 7:00 p.m.,1st Wednesday of each month at the Villa Restaurant, 846 Halstead Blvd. Elizabeth City

Cub & Boy Scout Roundtables – 7:00 p.m., 2nd Wednesday of each month at the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints , 600 West Ehringhaus Street, Elizabeth City

Pasquotank OA Meeting – 7:00 p.m., 1st Tuesday of each month at the Pasquotank Ruritan Club, 2213 W Main Street Extended, Elizabeth City

Roanoke OA meeting – 7:00 p.m., 2nd Tuesday of each month at the American Legion Hall, 302 Lake Dr., Kill Devil Hills

Albemarle News

Representative Steinberg Visits Pack 150

Representative Bob Steinberg, NC House of Representatives District 1, visited Cub Scout Pack 150 of Hertford, N.C. fulfilling the Arrow of Light requirement to meet with a government official.  Mr. Steinberg let the group know he is reachable and “if you don’t like something our government is doing, I am the person to get in contact with.”

District Recognition Dinner

Albemarle District held its annual district recognition dinner on Saturday March 11 at Pilmoor Memorial United Methodist Church in Currituck, recognizing the volunteers who made a difference in the lives of Scouts throughout the year. This includes the District Award of Merit which is the highest award that can be given out at the district level. Congratulations to all.

Recipients this year were:

Cub Scouter of the year –  Kimberly Westbrook
Cubmaster of the year – Curt Ownley
Cub Scout Spark Plugs – Traci Bayles, Jason Sarnowski, Andrew Stephens, Meredith Stephens
Hooked on Cub Scouting Award – John Cimmino
Scoutmaster of the year – Rusty Waldrop
Boy Scouter of the year – Don Hewitt
Boy Scout Spark Plugs –  Ray Latte,  Neil  McClanon,  Amie Trevillian,  Natalie Twiddy
Hooked on Boy Scouting Awards – Ryan Roasa, Roger Schaub,  Bryan Shea
Unit Chairperson of the Year – Emil Moster
Unit Committee Member of the Year – Troop- Carol Bair, Pack-LeAnn Slater
District Chairman Award – Guary Kight
District Commissioner Award – Greg Robison
District Award of Merit –  Jon Foster,  Gerald Williams

Albemarle Sporting Clays Event

The second Albemarle Sporting Clays event is set for Saturday, September 9 at Powell’s Sporting Clays in Shawboro.  If you are not familiar with sporting clays here is a link to the page on the sporting clays association. Website http://www.claytargetsonline.com/location/powell-farm-sporting-clays/ and a short description follows from Wikipedia.

Sporting clays is a form of clay pigeon shooting, often described as “golf with a shotgun” because a typical course includes from 10 to 15 different shooting stations laid out over natural terrain. Unlike trap and skeet, which are games of repeatable target presentations, sporting clays simulates the unpredictability of live-quarry shooting, offering a great variety of trajectories, angles, speeds, elevations, distances, and target sizes.

Albemarle Area United Way

Tidewater Council, Boy Scouts of America is a certified agency of Albemarle Area United Way.  When a presentation is made at your place of employment, remember they are assisting in keeping Scouting viable in the Albemarle counties.  If you are supporting your United Way campaign, you can choose to designate your contribution to Tidewater Council (this does not replace or count as Friends of Scouting).  General funds are allocated, to the extent possible, to supporting certified agencies.

To further assist United Ways in their efforts to support you, volunteers are always needed to present during campaigns, set up displays about Scouting at agency fairs and assist with the United Way events held in Elizabeth City area.  If you are willing to assist in these areas, please contact Dana Mott.

 District Positions

Position Name Phone E-mail
District Chairman Jonathon Cooper (360 473-3226 cooperj7600@yahoo.com
District Commissioner Frances Creel (252) 331-2872 gargoyles3@embarqmail.com
District Executive Sam Kowalski (757) 472-6381 skowalsk@bsamail.org
Nominating Cmte.Chair
Publicity Chairman
Training Chairman Christy Cooper (252) 331-1568 cyoung1130@yahoo.com
Boy Scout Training Chairman
Cub Scout Training Chairman
Activities Chairman Tara Perkins perkins.tara@yahoo.com
Spring Camporee Chairman
Service Chairman
Day Camp – Eliz City  Christy Cooper (252) 331-1568 cyoung1130@yahoo.com
Day Camp – OBX
District Dinner Chairman
Pinewood Derby Chairman Steve McNair (252) 333-9755 SMcnair316@gmail.com
Camping Promotion Chairman Nikolaus Epp (252) 465-2221 nikolausepp@yahoo.com
Boy Scout Camp Chair
Cub Scout Camp Chair
OA Chapter Advisor Daniel McCloud (252) 339-9621 danielamccloud@gmail.com
Membership Chair
Gates County
Dare County
Perquimans County
Currituck County
Camden County Julie Roasa (252) 771-6576  rjnkroasa@centurylink.net
Pasquotank County
Chowan County Brian Ward (252) 482-5151  cubmaster@bsa164.com
Family FOS Chairman
James E West Chairman
Popcorn Chairman Amylynn Ashley (252) 465-4115 amylynn.ashley@atlanticdominion.com
Advancement Chairman Ethan Westbrook (252) 619-8092 hellopep_99@yahoo.com
Eagle Chairman Ray Bland (252) 312-4285 rbland@inteliport.com
Merit Badge Coordinator Larry Proctor (252) 202-0006 grandpa.proctor@gmail.com

 

Attachments